Katedra Psychiatrii

Oddział Dzienny Leczenia Nerwic Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu specjalizuje się w leczeniu:
- zaburzeń nerwicowych,
- zaburzeń osobowości,
- depresji o podłożu psychogennym,
- zaburzeń pod postacią somatyczną,
- niektórych zaburzeń behawioralnych (bulimia, łagodne postacie anoreksji, wtórne zaburzenia snu).

Metody leczenia

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia grupowa prowadzona w modelu psychodynamicznym. Podstawy teoretyczne tej psychoterapii wywodzą się z teorii przywiązania, teorii relacji z obiektem oraz psychoanalizy. Podstawowym jej założeniem jest, że objawy psychopatologiczne są pochodnymi nieświadomych procesów psychicznych i sygnalizują trudności w zakresie struktury psychicznej i relacyjności.

Terapia odbywa się w grupach 14–18 osobowych, trwa 12 lub 13 tygodni i jest prowadzona przez kwalifikowanych psychoterapeutów. Zajęcia odbywają się codziennie w dni robocze w godzinach pracy. Grupy mają charakter zamknięty, co znaczy, że wszyscy pacjenci rozpoczynają i kończą terapię jednocześnie. Pozwala to na dobre poznanie siebie nawzajem i osiągnięcie zaufania niezbędnego do dzielenia się sprawami osobistymi.

W grupach uczestniczą osoby z różnymi zaburzeniami, zawsze jednak z zakresu kompetencji oddziału. Nie są przyjmowani pacjenci z zaburzeniami psychotycznymi, uzależnieni od substancji psychoaktywnych oraz z organicznymi zaburzeniami psychicznymi.

Zasady przyjęcia pacjenta do Oddziału

Pacjenci przyjmowani są do Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza psychiatrę lub lekarza innej specjalności. W celu oceny zasadności skierowania wymagana jest konsultacja z pracownikiem Oddziału. Można się umówić na konsultację dzwoniąc pod numer 71 784 16 10 (rejestracja). Głównym celem konsultacji jest ustalenie czy leczenie w Oddziale będzie korzystne terapeutycznie dla osoby ubiegającej się o przyjęcie i czy jest ona gotowa konstruktywnie uczestniczyć w procesie leczenia. Konsultacje odbywają się w Poradni Zdrowia Psychicznego, na III piętrze budynku Kliniki Psychiatrii UMW mieszczącym się przy Wybrzeżu Pasteura 10. Wejście do Kliniki znajduje się z tyłu budynku.

Grupy terapeutyczne zaczynają się na początku stycznia, kwietnia, lipca i października. Prosimy jednak nie zgłaszać się zbyt późno, ponieważ liczba miejsc w grupie terapeutycznej jest ograniczona i są one przydzielane osobom według kolejności konsultacji.

Zasady i przebieg terapii

Podstawowym warunkiem uczestniczenia w psychoterapii w Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic jest obecność na zajęciach oraz gotowość do mówienia o sobie i słuchania innych. Do sesji psychoterapii grupowej nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, nie prowadzimy rozmów na zadawane tematy. Podstawowym założeniem jest spontaniczność wypowiadania się w ramach określonych przez zasady terapii. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, w których wymagamy wykonania „zadań domowych” oraz zaangażowania organizacyjnego na oddziale, jako elementu terapii.

Zasady terapii szczegółowo określa regulamin. Wymagane jest przede wszystkim regularne uczestnictwo w zajęciach, utrzymanie tajemnicy oraz otwartość. Wymagana jest także trzeźwość oraz powstrzymanie się od podejmowania ważnych decyzji życiowych w czasie terapii. Na podstawie doświadczenia możemy powiedzieć, że najczęstszą przyczyną wypisania z oddziału przed zakończeniem terapii jest przekroczenie limitu nieobecności.

W czasie terapii wyróżnione są 2 okresy. Przez pierwsze 2-3 tygodnie uczestnicy grupy opowiadają swoje życiorysy. Następnie rozpoczyna się okres z wyraźniejszą aktywnością terapeutów. W grupie stale obecnych jest 2 lub 3 psychoterapeutów oraz 1-2 terapeutów stażystów obserwujących przebieg terapii i prowadzących niektóre zajęcia. W pierwszym dniu wszyscy pacjenci są badani przez lekarza, z którego porad można korzystać przez cały czas trwania terapii. W czasie pobytu w Oddziale Leczenia Nerwic lekarz Oddziału przejmuje odpowiedzialność za terapię farmakologiczną i schorzeń somatycznych. W tym czasie nie można uczestniczyć w żadnej innej formie psychoterapii.

Dydaktyka

Poza pracą kliniczną na rzecz chorych prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu psychiatrii i psychologii klinicznej dla studentów VI roku Wydziału Lekarskiego UMW. Prowadzona jest też dydaktyka podyplomowa w zakresie psychiatrii, realizowana w formie specjalizacji i staży klinicznych dla psychologów, lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalizujących się w psychiatrii i neurologii. Pacjenci Oddziału mogą być czasami zapraszani do rozmów ze studentami.

Personel Oddziału

Kierownik Kliniki Psychiatrii USK
prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatra

Koordynator Oddziału Leczenia Nerwic