Katedra Psychiatrii

Oddział Kliniczny Dzienny Psychiatryczny Ogólny przy Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i mieści się w budynku Katedry Psychiatrii UMW przy Wybrzeżu Pasteura 10.

Oddział świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki, terapii i rehabilitacji adresowane do osób dorosłych z następującymi problemami psychicznymi:
- zaburzenia psychotyczne (schizofrenia),
- zaburzenia nastroju (depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe),
- zaburzenia nerwicowe,
- problemy adaptacyjne i osobowościowe,
- zaburzenia funkcji poznawczych o różnej etiologii.

Zasady przyjęcia pacjenta do Oddziału

Pacjenci przyjmowani są do Oddziału na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza psychiatrę lub lekarza innej specjalności. W celu oceny wskazań do przyjęcia na oddział wymagana jest konsultacja z dr Moniką Kantorską-Janiec, zastępcą Kierownika Oddziału.
Wizyta kwalifikująca do przyjęcia na oddział odbywa się w ramach  Przyklinicznej Poradni Zdrowia Psychicznego. Termin wizyty należy ustalić w rejestracji pod nr telefonu: 71 784 16 10.

Zasady i przebieg terapii

Terapia w Oddziale jest refundowana przez NFZ i trwa, w zależności od wskazań terapeutycznych, do  2 miesiący. Opiera się na współpracy specjalistów w zakresie psychiatrii, psychologów, terapeutów zajęciowych i dyplomowanych pielęgniarek. Obejmuje diagnostykę psychiatryczną i ogólnomedyczną oraz leczenie farmakologiczne i oddziaływania psycho- i socjoterapeutyczne, indywidualne i grupowe.
Każdy pacjent pozostaje pod opieką specjalisty psychiatry, który ustala przebieg leczenia farmakologicznego. Raz w tygodniu odbywa się wizyta lekarska, w czasie której pacjent konsultowany jest przez cały zespół terapeutyczny.
Warunkiem pobytu w Oddziale jest przyjęcie i stosowanie się do kontraktu terapeutycznego, tj. przyjmowanie leków zgodnie z ordynacją, obecność na zajęciach terapeutycznych oraz gotowość do mówienia o sobie i słuchania innych, a także zaangażowanie w sprawy organizacyjne Oddziału zgodnie z przyjętym regulaminem, z którym pacjent zapoznaje się w dniu przyjęcia.
Do zajęć nie trzeba się przygotowywać. Podstawowym ich założeniem jest spontaniczność wypowiadania się w ramach określonych przez zasady terapii. Zajęcia odbywają się codziennie w dni robocze w godzinach od 8:00 do 13:00.

Metody leczenia

Leczenie farmakologiczne prowadzone jest zgodnie z zaleceniami lekarza psychiatry, stosownie do indywidualnych potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem aktualnych standardów medycznych.

Psychoterapia i socjoterapia stanowią istotną część oddziaływań terapeutycznych w Oddziale i obejmują:

- psychoterapię grupową,
- terapię indywidualną,
- terapię rodzin,
- zajęcia rehabilitacyjne mające na celu usprawnianie funkcji poznawczych, dla osób z zaburzeniem funkcji poznawczych,
- psychoedukację dla pacjentów i ich rodzin,
- muzykoterapię, choreoterapię, terapię sztuką, ogrodoterapię, relaksację i inne.

Terapia grupowa prowadzona jest w koncepcji behawioralno-poznawczej, zorientowanej na praktyczne ćwiczenie konkretnych umiejętności interpersonalnych. Spotkania odbywają się w około 20-osobowych grupach i mają charakter otwarty co oznacza, że w miejsce osób wypisywanych z oddziału do grupy dołączają nowi pacjenci.

Terapia indywidualna ukierunkowana jest na omawianie indywidualnych problemów pacjenta.

Udział w terapii oznacza dla pacjenta aktywną pracę ukierunkowaną na:
- budowanie i podtrzymywanie relacji interpersonalnych,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- wzmacnianie indywidualnych zasobów radzenia sobie z chorobą i osobistymi problemami,
- uczenie się nowych strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi oraz
  negatywnymi emocjami,
- trening umiejętności psychologicznych, takich jak ekspresja emocji, radzenie sobie ze stresem, nauka asertywności, itp.,
- szeroko pojętą aktywizację,
- rozwój intelektualny i kulturalny.

Zachęcamy uczestników terapii do aktywnej pracy własnej, podejmowania osobistego wysiłku na rzecz polepszenia kondycji zdrowotnej.

Dydaktyka

Placówka ma charakter naukowo-dydaktyczny. Poza pracą kliniczną na rzecz chorych w Oddziale prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu psychiatrii i psychologii klinicznej dla studentów V i VI roku Wydziału Lekarskiego oraz English Division. Prowadzona jest też dydaktyka podyplomowa w zakresie psychiatrii, realizowana w formie specjalizacji i staży klinicznych dla lekarzy rezydentów, lekarzy specjalizujących się w psychiatrii i neurologii oraz psychologów. W niektórych zajęciach terapeutycznych mogą zatem uczestniczyć studenci medycyny i nauk pokrewnych oraz osoby przebywające na stażu. Pacjenci Oddziału zapraszani są również do rozmów ze studentami.

Personel Oddziału

Kierownik Oddziału
prof. dr hab. n. med.  Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatra

Psychiatrzy